Zajímavosti o včelách a medu

Darujte med

Sklenka kvalitního medu je daleko lepším a zdraví prospěšnějším dárkem k narozeninám než bonboniéra.

Med znali již staří Egypťané, zmínku o něm najdeme i v bibli nebo třeba v Kosmově kronice. Med se používal (často ve směsi s různými rostlinnými, živočišnými, ale i anorganickými ingrediencemi) k ošetření zánětů, popálenin či ran a také v pooperačním období na podporu hojení. První návod, jak ošetřit zranění, najdeme na hliněné destičce ze starověkého sumerského města Nippur pocházející z období 2100 - 2000 př.n.l.

Med je nejznámější a nejrozšířenější včelí produkt. Vzniká přeměnou sladkých šťáv, které včely přinesou z rostlin, obohatí o výměšky svých žláz, uloží v plástech a zahustí. Jeho barva je velmi proměnlivá, od téměř bílé až po tmavě hnědou, téměř černou. I jeho sladká chuť se liší podle druhu rostlin, ze kterých pochází. Po kratší či delší době může med krystalizovat.

Podle původu rozeznáváme:

  • Medy květové: Nektar je sladká šťáva obsažená v nektariích květů. Obsahuje cukr hroznový (glukózu), ovocný (fruktózu) a sacharózu.
  • Medy medovicové: Medovice je hustá, lepkavá šťáva rostlinného nebo živočišného původu, kterou včely sbírají na listech nebo jehličí stromů. Obsahuje dextriny, popeloviny, zvýšené množství sacharózy, případně melecitózu.

Hlavní složkou medu jsou cukry, dále voda (zpravidla 14 - 18 %), bílkoviny, minerální látky, vitamíny a pylová zrna.